2019-09-20 17:08  -  DB

Koszałki w Wielkim Finale Minisiatkówki w Zabrzu

Koszałki w Wielkim Finale Minisiatkówki w Zabrzu

W dniach 24-26 czerwca w Hali Widowiskowej MOSiR Zabrze rozegrano XXV Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder+Sport.  W turnieju udział wzięły po dwie najlepsze drużyny z każdego województwa w kategorii „2”, „3” i „4” dziewcząt i chłopców.

W kat. „3”chłopców (rocznik 2007 i młodsi) wystąpiła nasza drużyna w składzie:

Kacper Sierakowski,

Antoni Balewicz,

Szymon Olechnowicz,

Bartosz Kopiczko,

która uzyskała awans do finału z drugiego miejsca w województwie.

Trener - Paweł Mazek, Dariusz Balewicz.


W Wielkim Finale Kinder+Sport uczestniczyły łącznie 192 drużyny z całego kraju – a dokładnie po dwie najlepsze w każdym województwie w kategorii „2”, „3” i „4” dziewcząt i chłopców. Po raz pierwszy w historii turnieju ani jedna drużyna nie zrezygnowała z udziału w turnieju.

Uczestnicy turnieju Kinder+Sport rywalizują w trzech kategoriach – „dwójkach”, „trójkach” oraz „czwórkach” dziewcząt i chłopców. Każdy zespół ma prawo posiadać rezerwowe zawodniczki oraz zawodników i tak: w „dwójkach” – max. 1 rezerwowy, „trójkach” oraz „czwórkach” – max. 2 rezerwowych.

W jubileuszowej 25. edycji turnieju Kinder+Sport we wszystkich trzech kategoriach udział wzięło łącznie 47 143 zawodniczek i zawodników.

W tegorocznej edycji turnieju Kinder+Sport udział wzięła rekordowa liczba uczestników. We wszystkich trzech kategoriach zagrało łącznie 47 143 zawodniczek i zawodników (łącznie 11 447 drużyn - 6715 w kategorii dziewcząt i 4732 chłopców). To ponad 3000 więcej młodych adeptów siatkówki niż przed rokiem. To pokazuje, że siatkówka w dalszym ciągu jest niezwykle popularnym sportem wśród młodzieży.

Dla naszych chłopców było to wielkie przeżycie. Duży turniej, na bardzo wysokim poziomie był nie lada wyzwaniem. Dodatkowo musieli zmierzyć się z upałami i ponad 30 stopniami celsjusza w hali.


W pierwszym dniu zawodów niestety nie udźwignęli ciężaru emocji, pomimo niezłej gry, nie wykorzystali swoich możliwości i sytuacji meczowych. Stres i proste błędy w decydujących fazach meczowych przyczyniły się do porażek. Pozostała walka o miejsca 17 – 32.

Klasyfikacja grupy A po pierwszym dniu zawodów:

1. MKS BZURA Ozorków

2. ENEA ENERGETYK Poznań

3. MKS "Skałka" Annopol

4. UKS KOSZAŁEK OPAŁEK WĘGORZEWO

(pierwsze dwa zespoły walczą o miejsca 1-16, trzeci i czwarty o 17-32)


Po oswojeniu się z tym „gigantem turniejowym” drugiego dnia chłopcy pokazali, na co ich stać, jak burza wygrywali wszystkie mecze w grupie po 2:0, zadziwiając niejednego trenera.

Klasyfikacja końcowa grupy O:

1. UKS KOSZAŁEK OPAŁEK WĘGORZEWO

2. SKPS Dunajec Nowy Sącz

3. Klub Sportowy ARENA Busko

4. MKS "Skałka" Annopol 2

Awans Koszałka do grupy walczącej o miejsca 17-24

Następna grupa to walka o strefę miejsc 17-20. W tej grupie ulegli tylko… Warmii (mistrz województwa warm. – mazurskiego) 1:2 po ciężkim boju. 

Klasyfikacja końcowa grupy U walczącej o strefę miejsc 17-20:

1. WARMIA

2. UKS KOSZAŁEK OPAŁEK WĘGORZEWO

3. SK Górnik Radlin

4. UKS GLINKA ACADEMY VOLLEY WAŁCZ

Dobra gra zawodników Koszałka dała awans do półfinału o miejsca 17-20 (1 i 2 miejsce awans).


Trzeci dzień turnieju. Odblokowany psychicznie zespół bez problemów ograł swoich przeciwników, którzy wyszli z pierwszego miejsca grupy W - UKS SUCHANIK GDAŃSK 2:0. W finale o 17 miejsce, spotkali się z … Warmią. Niestety, ten zespół „nie leży” chłopcom. Przegrali mecz 2:0 zajmując ostatecznie 18 miejsce w Polsce.


Mecze:

O miejsce 31

MKS "Skałka" Annopol 2 - Młoda Astra Nowa Sól 2:0

O miejsce 29

MKS "Skałka" Annopol - SP 60/BKS Chemik Bydgoszcz 1:2

O miejsce 27

SP 3 Nysa - AKADEMIA SIATKÓWKI 13 KOSZALIN 2:0

O miejsce 25

Klub Sportowy ARENA Busko - SUKSS SUWAŁKI 1 2:0

O miejsce 23

DMKS PLAS Kielce - UKS GLINKA ACADEMY VOLLEY WAŁCZ 1:2

O miejsce 21

SK Górnik Radlin - AKS MOS Rzeszów II 2:0

O miejsce 19

SKPS Dunajec Nowy Sącz - UKS SUCHANIK GDAŃSK 1:2

O miejsce 17

WARMIA - UKS KOSZAŁEK OPAŁEK WĘGORZEWO 2:0

O miejsce 15

UKS Jedynka Międzyrzecz - UKS Trójka Kobyłka            2:0

O miejsce 13

Sikret Gliwice - Uczniowski Klub Sportowy 22 Kraków 0:2

O miejsce 11

AKS MOS Rzeszów I - KS WIFAMA Łódź 1:2

O miejsce 9

AKADEMIA UKPS LUBIN - ENEA ENERGETYK Poznań 2:0

O miejsce 7

UMKS MOS Wola Warszawa - KS Stal Grudziądz 2:1

O miejsce 5

MKS BZURA Ozorków - IUKS JEDYNKA Poznań 2:0

O miejsce 3

MUKS PIĘTNASTKA BIAŁYSTOK - TREFL GDAŃSK 0:2

O miejsce 1

UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY KORAL WROCŁAW - PSP 11 Kędzierzyn-Koźle 1:2


W kategorii „3” chłopców w całych rozgrywkach w Polsce udział wzięło ponad 1600 drużyn, osiemnaste miejsce Koszałka jest naprawdę wielkim sukcesem!!!

Gratulujemy!


Cały turniej stał na bardzo wysokim poziomie siatkarskim, drużyny walczące o medal to już "mistrzostwo świata". Nasi zawodnicy mogli zmierzyć się z najlepszymi ekipami w Polsce, zdobywając przy okazji doświadczenia, którego im brakuje. Siatkówka w kraju jest coraz popularniejsza, z roku na rok poziom wyszkolenia młodych siatkarzy jest większy. Walka o medale już w takim wieku jest niesłychanie trudna. Obserwując polską młodzież w Wielkim Finale, można śmiało stwierdzić, że przyszłość polskiej siatkówki jest zagwarantowana na długie lata.


Naszych zawodników podczas zawodów dzielnie wspierali rodzice, za co im DZIĘKUJEMY.

Dziękujemy klubowi Koszałka, za umożliwienie wyjazdu, sponsorowi - PARTNER za ufundowanie strojów sportowych.

W pierwszym dniu turnieju uczestników wspierała i dopingowała Dorota Świeniewicz, dwukrotna złota medalistka mistrzostw Europy.

- Cieszy taka ogromna liczba uczestników, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych czasach, kiedy młodzież ma dużo więcej dodatkowych, bardziej atrakcyjnych rzeczy do wyboru. Ten turniej pokazuje, że dzieci bardzo chętnie poświęcają się i biorą udział w różnego rodzaju aktywnościach sportowych. Mnie przede wszystkim cieszy to, że tak duża liczba dzieciaków garnie się do  naszej ukochanej dyscypliny, jaką jest siatkówka - powiedziała Dorota Świeniewicz.

Również w pierwszym dniu turnieju uczestników wspierał i dopingował Paweł Korzeniowski, wielokrotny rekordzista i mistrz Polski, mistrz i dwukrotny wicemistrz świata, wielokrotny mistrz Europy, olimpijczyk w pływaniu.

- Muszę przyznać, że zazdroszczę wam, jako Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej takiego turnieju jak Kinder+Sport. Chciałbym, aby kiedyś na zawodach pływackich było tyle dzieci – wyznał Paweł Korzeniowski.

W drugim i trzecim dniu turnieju Kinder+Sport w Zabrzu wszystkich uczestników do gry zagrzewał Grzegorz Bociek, reprezentant Polski oraz atakujący CMC Auron Virtu Warty Zawiercie. Wspomniany siatkarz podczas ceremonii zakończenia turnieju wręczał również zawodniczkom i zawodnikom nagrody oraz pamiątkowe upominki.


Podczas trzeciego dnia turnieju Kinder+Sport w Zabrzu wszystkich uczestników dopingowała Alicja Grabka, reprezentantka Polski oraz rozgrywająca DPD Legionovii Legionowo. Kilka lat wcześniej wspomniana zawodniczka miała okazję sama grać w Zabrzu w finałach mistrzostw minisiatkówki. W zawodach "dwójek" i "trójek" wywalczyła odpowiednio srebrny i brązowy medal.

- Udział w turnieju Kinder+Sport to duże przeżycie. Nie będę ukrywać, że te zawody dały mi impuls do dalszej pracy. W Zabrzu na każdym turnieju można było spotkać gwiazdę siatkówki. Za moich czasów był to Sebastian Świderski, czy Piotr Gruszka. Cieszę się, że miałam okazję ponownie zawitać do Zabrza i obserwować zmagania młodych zawodniczek i zawodników – wyznała Grabka.

Turniej finałowy minisiatkówki po raz pierwszy został rozegrany w Hali Widowiskowej MOSiR w Zabrzu w 1995 roku. Od tego roku nieprzerwanie do 2012 roku, to właśnie w tym mieście gościły największe zawody dla najmłodszych adeptów siatkówki. Śmiało możemy powiedzieć, że Zabrze stało się stolicą młodzieżowego volleyballa.

Przez cztery kolejne lata ogólnopolski finał minisiatkówki gościł w różnych częściach Polski. W latach 2013 i 2014 młode siatkarski i siatkarze rywalizowali o medale w Drzonkowie w województwie lubuskim. Rok później turniej rozegrano w Krakowie (2015), a w 2016 roku w Częstochowie. W 2017 roku po czterech latach przerwy zawody wróciły niejako do korzeni, czyli do Zabrza i Hali Widowiskowej przy ulicy Matejki 6, w której to na całej powierzchni rozkładane są aż 24 boiska. 

Hasło programu Kinder+Sport brzmi– Joy of Moving – odkrywa jego formułę, która oparta jest na szczerej i naturalnej radości płynącej z ruchu! Grupa Ferrero od samego początku przywiązywała wielką wagę do jakości życia ludzi i dlatego nie ustaje w staraniach w kierunku promocji aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodzin, poprzez znany na całym świecie program Kinder+Sport „Joy of Moving”.

Kierując się przekonaniem, że przyszłość dzieci zależy od tego, czy aktywność fizyczna będzie istotnym elementem ich życia, program Kinder+Sport intensyfikuje swoje działania w dążeniu do zwiększenia ilości czasu poświęcanego przez młodych ludzi na wartościową aktywność ruchową. Realizowane jest to poprzez jasno sprecyzowaną wizję, misję i cel.

W Polsce od 2007 roku program Kinder+Sport inspiruje najmłodszych do aktywnego spędzania wolnego czasu, jak również zapewnia im możliwość bezpłatnego uczestnictwa w licznych wydarzeniach sportowych organizowanych w ramach projektu! Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce o Puchar Kinder+Sport mają na celu promocje siatkówki, która bawi, uczy i wychowuje! Organizatorem Mistrzostw jest Polski Związek Piłki Siatkowej we współpracy z Grupą Ferrero i Ministerstwem Sportu i Turystyki.

W Hali Widowiskowej MOSiR Zabrze w czasie trwania Wielkiego Finału rozłożone są 24 boiska. Bardzo ciekawy i oryginalny jest sposób montażu linek do siatek. Na całej szerokości hali rozwieszonych jest sześć długich linek, a na każdej wiszą po cztery siatki. Taki sposób montażu siatki, który umożliwia rozłożenie aż 24 boisk na hali - wymyślił Tadeusz Dziopak. Należy przyznać, że to rozwiązanie świetnie się sprawdza.

W czasie trwania Wielkiego Finału Kinder+Sport wszyscy uczestnicy oraz kibice mogli dopingować ulubione zespoły specjalnie przygotowanymi na tę okazję "łapkami" - Kinder+Sport - Joy of Moving". Łapki okazały się również świetnym gadżetem, na którym można było zebrać autografy zaproszonych gości, m.in. Grzegorza Boćka, Alicji Grabki, Pawła Korzeniowskiego, Doroty Świeniewicz, Sebastiana Świderskiego czy Piotra Gruszki. 

Minisiatkówka, gdyby nie ona - nie byłoby mowy o największym turnieju minisiatkówki w Europie. Ta dyscyplina sportu jest grą zespołową, przeznaczoną dla dziewcząt i chłopców w wieku 7–12 lat, rozgrywaną w zespołach dwu, trzy, czteroosobowych, na boisku o mniejszych wymiarach, lżejszą piłką do gry (polecana 180–220g) o rozmiarze 4 lub 5 i z wybranymi przepisami gry dostosowanymi do możliwości dzieci. Jest najprostszą i najłatwiejsza formą nauczania gry w piłkę siatkową. Dozwolone jest odbicie piłki każdą częścią ciała. Celem gry jest umieszczenie piłki w polu gry drużyny przeciwnej i nie dopuszczenie do upadku piłki na własne pole gry. Piłkę przebija się przez siatkę zawieszoną na różnej wysokości w zależności od kategorii rozgrywkowej i płci. Zespół ma prawo do trzykrotnego odbicia piłki (dodatkowe odbicie przy bloku) w celu przebicia jej na stronę przeciwnika.

Zwycięskie drużyny za 1. miejsce otrzymały puchar, voucher na wyjazd na Memoriał Huberta Jerzego Wagnera w dniach 1-3 sierpnia do Krakowa. Do tego limitowaną wersję plakatu reprezentacji Polski z autografami oraz piłki (po jednej - dla każdej zawodniczki i zawodnika oraz trenera). Zespoły, które zajęły 2. i 3. miejsce w nagrodę otrzymały puchar oraz  imitowaną wersję plakatu reprezentacji Polski z autografami oraz piłki (po jednej - dla każdej zawodniczki i zawodnika oraz trenera).

Dodatkowo każda zawodniczka i zawodnik XXV Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder+Sport otrzymała pamiątkowy medal, dyplom, koszulkę, bidon na wodę Kinder+Sport, ręcznik Kinder+Sport, worek sportowy Kinder+Sport oraz Voucher o wartości 100zł, który można zamienić na bilet na wejście na dowolny mecz reprezentacji Polski w tym sezonie.

Przyznano również nagrodę Fair Play dla Marka Magiery, który przez trzy dni świetnie kierował organizacją turnieju na hali, włączał się do wspólnej zabawy z dziećmi, pomagał podczas sędziowania i zadbał o niepowtarzalną atmosferę w Hali Widowiskowej MOSiR Zabrze.

Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce o Puchar Kinder+Sport składają się z czterech turniejów. Wszystko zaczyna się podczas Turniejów Miejskich w danym województwie. Następnie rozgrywane są Eliminacje Wojewódzkie oraz Finał Wojewódzki. Całość wieńczy Wielki Finał z udziałem 192 najlepszych drużyn z całej Polski.

Uczestnicy turnieju Kinder+Sport rywalizują w trzech kategoriach – „dwójkach”, „trójkach” oraz „czwórkach” dziewcząt i chłopców. Każdy zespół ma prawo posiadać rezerwowe zawodniczki oraz zawodników i tak: w „dwójkach” – max. 1 rezerwowy, „trójkach” oraz „czwórkach” – max. 2 rezerwowych.

Każdy zespół, który rozpoczyna swoją przygodę z minisiatkówką marzy o tym, aby zagrać w Wielkim Finale i sięgnąć po upragniony medal oraz puchar. Zadanie nie jest wcale proste do wykonania. Każda drużyna, aby awansować do Wielkiego Finału musi przejść trzy etapy rywalizacji. Wszystko zaczyna się od gry w Turniejach Miejskich, następnie należy przejść Eliminacje Wojewódzkie, a na koniec zająć pierwsze lub drugie miejsce w Finale Wojewódzkim – wtedy uzyskuje się awans do gry w Wielkim Finale! A ten jest już prawdziwym świętem siatkówki i trzydniowym, niesamowitym wydarzeniem, które zostaje w pamięci uczestników na długie lata!

Sport sportem, rywalizacja rywalizacją, ale najważniejsza podczas Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder+Sport, a także innych młodzieżowych sportów jest Zabawa przez duże Z. Oczywiście ważne są wyniki sportowe, wyznaczanie sobie nowych celów i dążenie do ich realizacji, ale podczas tego turnieju nadrzędną wartością jest, radość, uśmiech, gra zgodna z zasadami fair play oraz nawiązywanie nowych przyjaźni.

- Ten turniej pokazuje, że siatkówka naprawdę zbliża ludzi. Fajne jest, że mówi o aktywności codziennej. Jednak siatkówka ma to do siebie, że aby dobrze się w nią bawić, trzeba zaprosić kolegów i koleżanki. Właśnie o tę zabawę i radość chodzi w pierwszej kolejności. Dzieci powinny dobrze się bawić, ponieważ to dopiero ich początek przygody z siatkówką. Uważam, że atmosfera rozgrywek Kinder+Sport i Wielkiego Finału jest tak niesamowita, że wszystkim bardzo zależy na udziale w ogólnopolskim finale – podkreślił Grzegorz Bociek, reprezentant Polski oraz atakujący CMC Aluron Virtu Warta Zawiercie. 

W tekście wykorzystano fragmenty artykułu ze strony minisiatkowka.pl